Co možná nevíte o leštění mosazi

Historicky velmi oblíbený kov, v 21. století spíše používaný ve strojírenství a technologii, ale také se najde v interiérovém designérství, protože vyvolává ten správný nostalgický nádech. Co když se ale snažíme mosaz vyleštit?

Výhody mosazi

Mosaz je slitina mědi a zinku a vytváří unikátní barvu, která po vyleštění vytváří velmi pěkný povrch, oblíbený v historii jako dekorační prvek. Má dobrou kujnost a vodivost a proto se v dnešní době více používá jako součást ve strojírenství a dalších oborech, přestože se najde ještě zábradlí s měděnými prvky, či měděné dekorativní kliky. Díky svému jedinečnému vzhledu může mosaz propůjčit danému předmětu více vzhledů podle její povrchové úpravy - lesklý a luxusní, nebo letitý a záhadný.

Jak letitou mosaz vyleštit?

Pokud vám přišel pod ruku předmět, který vypadá jako mosazný, bylo by vhodné se nejdříve přesvědčit, že skutečně jde o mosaz. To lze provést pomocí běžného magnetu. Čistá mosaz totiž není magnetem přitahována, takže pokud se magnet na předmět přisál, nejspíš se jedná o železo či ocel, která má na sobě povrchovou mosaznou úpravu. Dále zkontrolujte, pokud nemá mosazný předmět na sobě zbytky laku, které je vhodné nejdříve odstranit, než se pustíte do leštění mosazi. Lak můžete sundat jednoduše po ponoření předmětu do vroucí vody, kdy po vychladnutí se lak začne loupat kvůli zvětšení mosazi působením tepla. 

Samotné leštění můžete provést jemným hadříkem a speciálním leštidlem, nebo smícháním jedlé sody a citronu, ze kterých vytvoříte čistící pastu. Vždy nejdříve vyzkoušejte směs na méně viditelné části mosazného předmětu a na pastu příliš netlačte. Také je vhodné čistit ve směru, který naznačuje vzor mosazi.

Jak leští mosaz profesionálové?

Pokud máte produkt který může mít větší hodnotu v původním stavu, nebo se na něm nachází patina, navštivte odborníka a zeptejte se ho, jestli by vyčištění znehodnotilo produkt. Profesionálové se specializují jak na drobné, tak velké mosazné povrchy, které jsou leštěné do dokonalosti s garancí, že původní výrobek neutrpí újmu. Firmy zabývající se leštěním kovových povrchů a kovovýrobou jsou tedy pro vás jistotou, že vše proběhne jak má a výrobek bude do budoucna lépe chráněn před vlivem času.

Joomla SEF URLs by Artio

KONTAKT

Pokud chcete na této webové stránce publikovat svůj článek, ozvěte se nám na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4